Dış Ticaret

1999 yılında başta soya, soya küspesi ve balık unu (fishmeal) olmak üzere Peru, Şili, Paraguay ve ABD’den tedarik ettiğimiz yem hammaddeleri ile ithalata başladık. ABD, Mısır ve Rusya’dan pirinç ithal ederek dış ticaret grubumuza bakliyat ürünlerini de ekledik. 2004 yılında, kurmuş olduğumuz full-fat ve DEES (double extruded expanded soybean) tesisimizle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yem fabrikalarına yüksek enerjili ve yüksek proteinli bir ürün sunduk.

2007 yılında, bir liman şehrine değil de bölgemize ve çiftçimize katkı sağlamak amacıyla Konya’da yıllık 150.000 ton/yıl kapasiteli yağ fabrikamızı kurduk. Tarım grubumuzun desteğiyle Konya ve çevresindeki çiftçileri, verdiğimiz alım garantisiyle Ayçekirdeği ekimine teşvik ettik. Konya’ya kurulan bu ilk Ayçiçek fabrikamız sayesinde bölgedeki yıllık ekim 25.000 ton/yıldan 180.000- 250.000 ton/yıla yükselmiştir. Buna bağlı olarak Konya’daki yağlı tohum üretimine katkı sağlayarak İç Anadolu Bölgesi’nde hammadde piyasasında önemli bir eksikliği giderdik. Devamında Karadeniz ülkelerinde originasyona ağırlık vererek yem hammaddesi ithalatımızla iç pazarda önemli bir rol üstlendik. 2015 yılından beri ithalattaki başarımıza ek olarak transit ticarete verdiğimiz önemle de bu yolda hızla ilerliyoruz.

 

DIŞ TİCARETİNİ YAPTIĞIMIZ ÜRÜNLER

Hububat

Hububat çeşitlerinden buğday, arpa, yulaf, tritikale ve mısır alım satımı yapmaktayız. Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’dan orijinasyon yaparak ürünleri menşeinden alıp kullanıcısına kadar teslim etmekteyiz. Yüklemelerimizi yakın destinasyonlar için 3-5 bin tonluk Coaster dökme yük gemileriyle ile uzak destinasyonlar için Panamax/Handymax veya Supramax gemiler ile gerçekleştirerek hububat satışı yapmaktayız.

 

Yağlı tohumlar

Ayçiçeği başta olmak üzere mısır özü, kanola, keten, aspir, ketencik, soya gibi yağlı tohumları öncelikle Karadeniz ülkelerinden daha sonra Güney ve Kuzey Amerika’dan hammadde olarak menşeinden alıp kullanıcısına kadar teslim etmekteyiz. Yüklemelerimizi yakın destinasyonlar için 3-5 bin tonluk Coaster dökme yük gemileriyle ile uzak destinasyonlar için Panamax/Handymax veya Supramax gemiler ile gerçekleştirerek yağlı tohum satışımızı gerçekleştirmekteyiz.

 

Bakliyat

Kabuklu kırmızı mercimek, kabuklu yeşil mercimek ve nohut başta olmak üzere yeşil ve sarı bezelye, beyaz fasulye ve pirinç gibi ürünleri tarladan sofranıza sunmaktayız. Yüklemelerimizi yakın destinasyonlar için 3-5 bin tonluk Coaster dökme yük gemileriyle ile yaparak bakliyat satışımızı gerçekleştirmekteyiz.

 

Küspeler

Pancar, ayçekirdeği, keten tohumu, kanola, aspir küspelerinin genellikle Karadeniz içi ülkelerden Türkiye başta olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine 3-5 bin tonluk Coaster dökme yük gemileri ile satışını yapmaktayız. Pancar küspesinde Türkiye ithal iç pazarının %35’ini bünyesinde barındıran işletmemiz Mısır DDGS’ sinde de Türkiye’de başarılı olan sayılı firmalardan biridir. Mısır DDGS, gerek Karadeniz ülkelerinden gerekse Amerika’dan 45 bin tonluk Panamax gemileri ile ithal edilerek limanlardaki depolarımızdan iç pazara sunulmaktadır.