Kurumsal

Kameroğlu Hacı İbrahim AYDOĞAN 1800’lü yılların ortalarında Karapınar bölgesinde taşımacılık ve ticarette söz sahibiydi. Oğlu Kameroğlu Hacı Mehmet AYDOĞAN ikinci kuşak olarak babasından aldığı işi devam ettirmiştir. Üçüncü kuşak olan Kameroğlu Hacı Bekir AYDOĞAN gelişen teknolojiyle birlikte kamyon ve vagonlarla ticaret ve taşımacılığa devam etmiştir. Karapınar yol güzergâhının etkisini kaybetmesiyle birlikte AYDOĞAN ailesi yerel ticarete yönelerek oto yedek parça acenteliği ve petrol istasyonlarıyla ticaret hayatına devam etmiştir. Dördüncü kuşak olan İbrahim AYDOĞAN Karapınar’daki şubenin devamı suretiyle 1970’li yıllarda bütün AYDOĞAN ailesini ve ticaret merkezini Konya’ya taşımıştır. Sonrasında İbrahim AYDOĞAN ağabeyleri Mehmet ve Yaşar AYDOĞAN ile Philips, AEG, İpragaz, Arçelik, Skoda, Jawa gibi markaların Konya ve çevresinde satışını ve distribütörlüğünü yapmıştır. Bu dönemde Konya’ya televizyonu ilk kez getirerek Konya'lıların hizmetine sunmuştur. Daha sonra AYDOĞAN ailesi tekrar oto yedek parçaya yönelerek oto lastik sektörüne ağırlık vermiştir. 1950 yılından beri Pirelli ve Good Year oto lastik bayiliğini yürütmekte olup Aydoğanlar Otomotiv A.Ş. ve Aydoğanlar Oto Lastik olarak Türkiye çapında her yıl ilk beş başarılı bayi arasında yer almıştır.

1975 yılında kendi ortaklarına ürün temin etmek amacıyla kurulan Gitaş Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret Sanayi A.Ş.bütün hisselerini AYDOĞAN ailesi 1994 yılında satın almış ve aile böylelikle gıda sektörüne de adım atmıştır. Gitaş A.Ş. 1999 yılında Dış Ticarete başlayarak başarısını ülke dışına da taşımıştır. 2000 yılında başladığı Gitaş Küp Şeker, Ay Küp Şeker ve Gitaş Toz Şeker üretimi ve paketlemesiyle gıda alanında günlük yaklaşık 180 ton üretim kapasitesine ulaşmıştır. 2013 yılında enerji alanında toplamda 50 MW güce sahip santrallere 50 milyon Euro yatırım yaparak çevreci yönünü de ortaya koymuştur. Bütün bunlara ek olarak 50.000 m2’lik bir alana kurulu olan Yağlı Tohum İşleme Tesisi ile yağ ve küspe üretimi yaparak bölgedeki ekim alanını 25.000 ton/yıldan 180.000- 250.000 ton/yıla yükseltmiştir.

 Gitaş A.Ş. Aydoğan ailesinin 5. Kuşak Aile Şirketi olma avantajıyla çok daha başarılı ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.